Ankara’da butik dershaneler az öğrenciyle daha fazla ilgilenmek temeli üzerine kurulmuştur. Dolayısıyla bir butik dershanede olması gereken temel özellik sınıfların az sayıda öğrenciden oluşmasıdır. Bu sayı 10-12 civarında olabilir. Daha fazlası uygun değildir çünkü diğer dershanelerden farkı kalmaz. Az sayıda öğrenciyle öğrenci başına ilgilenme vakti artacağı için öğrenim kalitesi de artacaktır. Kalabalık sınıflarda temeli zayıf olan, soru sormaya çekinen öğrenciler ikinci planda kalıyor. Daha çok başarılı ve aktif öğrenciler ön plana çıkıyor ve öğretmenler ister istemez onlara yoğunlaşıyor. Ama butik dershanede her öğrenci ile özel olarak ilgilenilir. Anlamadığı yerler tekrar tekrar anlatılır.

İyi bir butik dershanede olması gereken bir diğer özellik eğitim koçluğu ve rehberlik sisteminin bulunmasıdır. Eğitim koçluğu öğrencileri başarıya taşıyan önemli bir unsurdur. Bu sistem sayesinde öğrenciler ne yapmaları gerektiğini, nasıl verimli ders çalışacaklarını ve zamanlarını nasıl planlayacaklarını öğrenirler. Lise sınavlarına hazırlanmak, üniversite sınavlarına hazırlanmak rakiplerin çok fazla olduğu ve sıkı çalışma gerektiren süreçlerdir. Bazen öğrenciler bu yoğun süreçte psikolojik sıkıntılar yaşayabilmektedir. Hayatlarının diğer kısımındaki yaşadıkları olumsuzluklar derslerini etkilemekte ve çalışma isteklerini kırmaktadır. Psikolojik danışmanlar öğrencilerin bu sorunlarla baş edebilmeleri için onlara destek olur ve onları motive ederler.

Kısacası butik dershaneler teker teker tüm öğrencilerin başarılı olmasına odaklanmıştır. Bunlara örnek verilebilecek en iyi kurum Ankara Kızılay’da eğitim veren Ankara Kızılay Vektörfen Dershanesi‘dir. Butik dershane modelinin öncülerindendir ve bu alanda uzmanlaşmış bir kurumdur. Gerek öğretmen kadrosu gerekse öğrencilere sağladığı kaynak ve imkanlarla en üst düzeyde kaliteli eğitim vermektedir. Başarısının en büyük kanıtı 2020-2021 sezonunda tüm öğrencilerinin üniversiteye yerleşmesidir.