Ankara’da Hangi Dershane İyi sorusu LGS ve YKS sınavlarına hazırlananların en merak ettiği soruların başında gelir. Ankara’da bir çok dershane bulunur. Bu dershaneler arasında seçim yapmak oldukça zordur. Dershaneler öğrenciler için hayati öneme haiz sınavların atlatılması için en iyi yoldur. Bu yoldan tüm öğrencilerin mutlaka geçmesi gerekir. Sınavlara hazırlık süreçleri zor ve meşakkatli süreçlerdir. Psikolojik olarak da insanı etkileyen ve doğru atlatılması gereken sınavlara hazırlık sürecinde profesyonel destek almak gerekir.

Dershanelerin iyi veya kötü olması gibi bir şey söz konusu değildir. Dershanelerin kişiye uygun iyi bir anlatım yapabilmesi ve sınavları iyi bir şekilde hazırlayabilmesi söz konusudur. Bunu iyi yapan dershanelere talep artacaktır.

Dershane Seçimi

Ankara’da Hangi Dershane İyi ve dershane seçimini nasıl yapmak gerekir. Öncelikle dershanelere ulaşım kolay olmalı ve sürekli olarak ihtiyaç anında erişim sağlanmalıdır. Bunun dışında dershane seçiminde;

  • Eğitim kadrosunun iyi araştırılması ve konusunda uzman kişilerin olduğu dershaneler tercih edilmeli,
  • Sınavlara hazırlanan öğrencilerin hangi eğitim fırsatlarını yakalayacakları konusunda araştırma yapmaları gerekir,
  • Dershanenin eğitim alanının fiziki koşulları ders almak için iyi seviyede olmalı,
  • Sınavlara hazırlık için uygulanacak plan ve programın uygunluğu,
  • Öğrencilere geri besleme dersi verilip verilmediği,
  • Öğrencilerin sınavlara hazırlık aşamasında psikolojik olarak hazırlanmasına yardım edebilecek rehberlik hizmeti verilip verilmediği,
  • Sınavlara hazırlıkta kullanılacak yardımcı ders kitapları ve kaynak kitapların neler olduğu,
  • Sınavlara hazırlık aşamasında öğrencilere nasıl bir sosyalleşme imkanı sağlandığı hususlarına dikkat etmelidir.

 

Dershane ve Rehberlik Hizmeti

Ankara’da Hangi Dershane İyi araştırması yapılırken dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan birisi de rehberlik hizmetinin nasıl olduğu konusudur. Rehberlik hizmeti öğrencilerin geleceğine yön verecekleri kararları alırken onlara doğru yolu göstermeyi hedefleyen hizmettir. Rehberlik hizmeti ile aynı zamanda öğrencilerin sınavlara hazırlanırken korkularını yenmeleri ve sınav heyecanı ile başa çıkabilmelerinin yolu da öğretilir.

Sınavlara belirli bir çalışma takvimi ve program dahilinde hazırlanmak gerekir. Yapılan programların kişiye özel ve özgü olması sınavlarda başarı şansını arttırır. Aynı zamanda sınavlara hazırlık aşamasında öğrencilerin eksik oldukları ders açıklarının giderilmesi kadar psikolojik açıdan eksik oldukları konularında tamamlanması gerekir. Bu sayede tam bir başarı elde edilecektir.